UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ce trebuie stiut despre magie

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Caelea

Caelea


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 26/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeMier Noi 08, 2006 3:55 pm

Daca tot este o cateforie pt incepatorii in acest domeniu, consider ca ar fi bine sa incepem cu niste sfaturi, linkuri, sau poate o scurta bibliografie.

Si o sa incep eu, magia nu se invata peste noapte, trebuie sa existe o anumita intelegere asupra a ceea ce se intampla, de aceea e bine sa citim cat mai mult, orice in plus e binevenit.
Apoi nu va aruncati cu capul inainte, nu va apucat sa invocati nus ce spirite sau demoni, fara sa stiti exact cu ce aveti de aface. Luati-va gandul la ce vedeti la tv. Nu uitati, tot ce faceti se intoarce impotriva voastra intreit.
Sus In jos
http://www.mitologie.lx.ro
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeJoi Noi 09, 2006 8:25 pm

MM,
aici este bine de ridicat o problema care pt care nici eu nu am gasit un raspuns foarte clar: ce este mai important: cuvantul (textul unei incantatii de ex) sau energia pusa in cuvantul respectiv. De cele mai multe ori eu de ex. improvizez, urasc sa invat texte pe derost, texte si fraze de care nu ma leaga nimic. Prefer sa gandesc cu propriul meu capsor Very Happy . De fapt un si mai bun argument este faptul ca spell-urile de ex. merg pt orice limba daca folosesti incarcatura energetica adecvata. Pe de alta parte exista grimoire-uri intregi de spell-uri de ex. care trebuie cica citite exact, fiecare abatere alterand ideea de baza si putand duce la "catastrofe". Personal inclin sa cred ca e mai importanta intentia, folosita in sensul sugerat de Castaneda, indiferent ce faci, fa ca si cum ar fi ultimul lucru pe care il faci pe acest pamant.
BB,
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeMar Noi 14, 2006 2:47 am

Pai eu as zice ca din toate cate putin si in general... depinde alien
Nici eu nu invat ritualurile pe derost. Chiar daca incerc sa o fac, pana la urma tot ajung sa improvizez fiind ca tot uit cate o fraza sau un cuvant Rolling Eyes Cred ca e ok pentru cele mai multe din ritualurile si spellurile noastre de toata ziua, insa exista o anumita categorie de ritualuri care, au la baza alte principii. Ele functioneaza ca un tot, iar acest tot functioneaza ca o cheita ce acceseaza rezervoare imense de energie si elibereaza cantitati uriase din acea energie. Aceste ritualuri trebuiesc facute ad literam. Pana si gestica trebuie respectata si modul de pronuntie al cuvantului. E cazul in multe ritualuri din magia runica, runele insele actionand astfel. Daca gresesti...nu cred ca se intampla o catastrofa, doar ca nu se deschide usita.
Probleme apar daca nu sti exact ce face acel ritual si nu sti cum actioneaza. Exista ritualuri de protectie de exemplu, dar si de protectie prin atac....so...trebuie sa sti foarte bine cum te protejezi ca e una sa te protejezi print-un scut si alta sa te protejezi crapandu-i capul adversarului affraid

Spelluri placute flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeMar Noi 14, 2006 7:04 am

MM,
e adevarat ce spui tu cu anumite texte care au putere prin ele insele. Imi amintesc ca odata am gasit un astfel de text scris in nici eu nu mai stiu ce limba pe care, atunci cand l-am citit (si sigur am facut-o extrem de prost, nu era o limba care sa o cunosc deci clar o pronuntam aiurea si fara intonatie Laughing ), eram in gradina si absolut totul a amutit brusc: pasari, caini, vant, TOT. M-am cam hmmmm... emotionat sa spunem si m-am oprit la timp cred. Dar daca stiam cum sa citesc textul? hihihihi sunt lucruri care e bine sa ramana asa cum sunt!
Sa stii ca eu uneori prefer protectia activa, ma rog nu chiar sa ii crap capul adversarului dar macar o durere buna de cap sa aiba e de bine, nu?? lol!
BB,
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeJoi Noi 23, 2006 3:24 am

Mai ai textul, capitane?
Am dat si eu mai demult pe internet...de un text in limba enochiana...cica... Rolling Eyes Nu era tradus dar se zicea ca e un fel de invocare a turnurilor...si se specifica ca e extrem de puternic. Doar ca eu sunt un fel de Toma necredinciosul si nu prea cred ca-s date lucruri foarte puternice pe internet, in schimb cred ca sunt foarte multe teribilisme. Apropo de toate astea, primisem la un moment dat un mesaj sa particip la formarea unui egregor druidic. Explicau ei ca exista un releu in toate colturile lumii si ca ar fi un fel de intr-ajutorare si ca voi putea apela la forta lui oricand voi avea nevoie. Tot ce aveam de facut era sa ma gandesc in fiecare seara la el, cate 5 minute si sa pronunt un fel de fraza magica...nu mai tin minte cum: og lam...bla..bla...bla...
Ca sa vezi ca exista si spam-uri spirituale Exclamation si cauatatori de fraieri...Evident ca nu mi-au explicat cum sa fac sa accesez energia ca s-o pot folosi, doar cum sa o dau...
Sau poate am eu un moment paranoic de nu am incredere in toate aceste formule magice care nu se inteleg?
Voi ce parere aveti?
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeJoi Noi 23, 2006 8:58 am

MM Mylady, MM tuturor,
da, cred ca am textul, e o varianta a invocatiei "The Incantations of the Gates". E pus sigur la Florin (Ancu) pe serverul ce ni l-a dat. Daca nu il gasesti ti-l trimit cu placere.
Nici eu nu cred in spam-ul spiritual Laughing , circula tot ce vrei si ce nu vrei pe net (mai ales prostii Sad . Sincer nu credeam nici in acest text si evident l-am citit "dezinteresat". Insa partea stupida e ca a avut un efect ciudat si m-a mirat si pe mine extrem de tare, nu am nici acum o explicatie. Nu facusem nici o pregatire in prealabil, pur si simplu stateam in mod idilic Very Happy la soare pe un scaun si l-am citit. Strange things happened Very Happy.
Inca o data eu cred ca noi suntem catalizatorii magiei, deci merge ceea ce putem canaliza. E ca si cum ai incerca sa folosesti un radio sa prinzi televizorul . Nu merge fiindca nu e dotat pt asta. La fel si noi, daca nu intelegem ce facem e putin probabil sa stim face. Uneori, din motive ciudate Smile o nimerim. Dar nu cred ca putem sa ne bazam pe asta.
BB,
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeMar Noi 28, 2006 11:50 pm

picard_1602 a scris:
MM Mylady, MM tuturor,
da, cred ca am textul, e o varianta a invocatiei "The Incantations of the Gates". E pus sigur la Florin (Ancu) pe serverul ce ni l-a dat. JL


MM capitane,
Din pacate nu mai am coordonatele si nu mai stiu cum se ajunge acolo. As mai vrea sa stiu cum se pot stoca acolo materialele. Files-ul grupului sacerdRing e aproape plin. Tu mai sti cum se face? Daca poti sa-mi raspunzi ar fi bine sa continuam discutia fie pe privat, fie pe SacredRing. Forumul e public (adica pot vedea mesajele si cei ce nu-s inscrisi) si poate i se mai nazare cuiva sa puna pe serverul lui Florin, meciul lui Steaua alien
daca l-ar pune pe a lui Poli n-ar fi asa rau dar....

flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Kirie

Kirie


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Localisation : Resita, Romania
Data de inscriere : 02/03/2008

Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitimeDum Mar 02, 2008 8:39 pm

"Magia e arta de cauza schimbare in acord cu vointa."

Well... cred cel mai folositor lucru de stiut in prealabil despre magie este ca iti va schimba in mod fundamental viata.

Rowenna:
Citat :
Sau poate am eu un moment paranoic de nu am incredere in toate aceste formule magice care nu se inteleg?
Voi ce parere aveti?

Pai... ebraica si enochiana sunt puternice fiindca au rezonanta. Sistemul kabalic si magia enochiana stau ca dovezi. Oricum, se pot gasi traduceri in mai multe locuri daca e autentic. Una din preliminarele pentru orice ritual ce foloseste astea e sa le intelegi...

Citat :
nu prea cred ca-s date lucruri foarte puternice pe internet

Avand in vedere ca majoritatea manuscriselor, grimoiarurilor si cartilor publicate se afla scanate pe net, inseamna ca nu exista chestii puternice scrise deloc. Inseamna ca doar babele de la tara care stiu una-alta din mosi stramosi, au acces la lucruri 'puternice'. Inseamna ca Cheia lui Solomon e cam slabut...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce trebuie stiut despre magie Empty
MesajSubiect: Re: Ce trebuie stiut despre magie   Ce trebuie stiut despre magie I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ce trebuie stiut despre magie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» totul trebuie mai intai visat
» despre mantre
» Magie...magie
» Magie draconica si dragoni
» curs de Magie Menatla

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~magie si iar magie~ :: magie pentru toti-
Mergi direct la: