UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 totul trebuie mai intai visat

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

totul trebuie mai intai visat Empty
MesajSubiect: totul trebuie mai intai visat   totul trebuie mai intai visat I_icon_minitimeVin Mai 25, 2007 7:47 pm

Tocmai am gasit acest proverb si mi-a placut. Confirma afirmatiile din metafizica de pe la noi: <tot ceea ce este sus este ca ceea ce este jos> si ideea ca totul ia o prima forma in lumea ideilor, in cauzal, in mental...orice lucru fizic isi are originea intr-un gand, doar ca shamanii navajo o spun mult mai frumos, mai visator Smile Smile.

Iata si proverbul:

"Tot ceea ce se intampla aici pe Terra, trebuie mai intai visat"

Sleep
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
elena99




Numarul mesajelor : 4
Varsta : 47
Localisation : Baia Mare
Data de inscriere : 25/02/2008

totul trebuie mai intai visat Empty
MesajSubiect: Re: totul trebuie mai intai visat   totul trebuie mai intai visat I_icon_minitimeMar Feb 26, 2008 9:39 pm

Sunt de acord ca mai intai visam cu ochii deschisi, si apoi ni se intampla, insa, am o nedumerire mare, de ce oare omenirea de atatea secole are cosmaruri pe care le transpune in realitate, apoi. O fi omul masochist?[/img]
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

totul trebuie mai intai visat Empty
MesajSubiect: Re: totul trebuie mai intai visat   totul trebuie mai intai visat I_icon_minitimeSam Mar 01, 2008 9:55 pm

LOOOL Elena, probabil ca da...omull o fi masochist Smile)
Eu cred ca mai e legat de ideea (falsa dupa parerea mea) ca omului ii este necesar sa sufere ca sa invete si sa evolueze...asa ca visand la evolutie...viseaza la suferinta...si inconstient si-o creaza...

Gandesc eu Smile
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
bonciu daniel




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/09/2012

totul trebuie mai intai visat Empty
MesajSubiect: Re: totul trebuie mai intai visat   totul trebuie mai intai visat I_icon_minitimeJoi Sept 13, 2012 10:47 pm

in legatura cu este una din cate am citit eu una din legile alchimiei...s este legea corespondentei si suna asa: ceea ce este sus este si jos ceea ce este jos este si ceea ce este sus... Neutral
Sus In jos
darkdan97




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/04/2013

totul trebuie mai intai visat Empty
MesajSubiect: Re: totul trebuie mai intai visat   totul trebuie mai intai visat I_icon_minitimeLun Apr 08, 2013 8:40 am

in legatura cu suferinta parca ar fi una din cele 4 adevaruri la religia buista:
1 Considera ca suferinta este universala
2 Considera ca principala sursa a suferintei este lacomia oamenilor
3 Omul trebuie sa se elibereze de suferinta
4 Calea prin care se scapa de suferinta si se ajunge la Nirvana ( Nirvana era raiul budistilor)...
Sus In jos
Continut sponsorizat





totul trebuie mai intai visat Empty
MesajSubiect: Re: totul trebuie mai intai visat   totul trebuie mai intai visat I_icon_minitime

Sus In jos
 
totul trebuie mai intai visat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce trebuie stiut despre magie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~magie si iar magie~ :: shamanism-
Mergi direct la: