UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Magie draconica si dragoni

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Magie draconica si dragoni Empty
MesajSubiect: Magie draconica si dragoni   Magie draconica si dragoni I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 3:10 am

Capitane, te-ai aventurat vorbind despre magia draconica si mi-ai starnit curiozitatea.
Ce sunt dragonii, au existat sau exista realmente?
Apar foarte des in legende, mai ales in cele medievale si am tendinta sa spun ca fum fara foc nu iasa. In legendele medievale apar adesea ca personaje negative infrante in final de catre un curajos cavaler care salveaza o domnita si ajunge rege. In mitologia romana, intalnim acelasi tip de legende insa dragonii sunt zmeii. Crezi ca exista vre-o legatura intre cei 2? Teama de dragoni, exprimata in legende, crezi ca este fondata?
Inca un lucru interesant...fascinatia aceasta a copiilor pentru dragoni (ca si al meu e fun) desi nu a invatat dela mine "promis, jure!".
So, help, si zi-mi ce sa-i raspund data viitoare cand ma mai intreaba daca eixsta realmente dragoni?

BB!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Magie draconica si dragoni Empty
MesajSubiect: Re: Magie draconica si dragoni   Magie draconica si dragoni I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 7:46 pm

MM (hmmm.. ma uimesc chiar si pe mine lol! )
Mylady, nu stiu sa iti raspund la intrebarea asta, dar cred ca poate fi inscrisa in ciclul: Au existat Zane, elfi, gnomi etc.? Poate ca da poate ca nu.
Pe de alta parte, poate ca avem in noi inca informatii apartinand perioadelor geologice in care fiinte oarecum asemanatoare celor descrise ca dragoni au dominat Terra: perioada marilor dinozauri. Se spunea la un moment dat ca daca evenimente catastrofice nu ar fi oprit evolutia lor, noi am fi fost umanoizi reptilieni si nu mamifere ca acum. Deci, cine stie ce informatii avem in gene cu exactitate?
Acum, vis a vis de idea cu dragonii perioadei medievale, cred ca este muuulta fabulatie acolo. Gandeste-te ca fiecare cavaler care avea un cal si o amarata de sabie vroia sa fie erou. Cum nu intotdeauna se putea lauda ca si-a rapus dusmanii, un dragon nu se putea plange de ultraj cand era declarat mort, ucis de cavalerul X. Saracul Cool (de dragon evident Very Happy ). Despre rapunerea balaurului de catre Sf Gheorghe am citit (oare Dan Brown???) ca era simbolismul ideii ca religia crestina a invins religiile Naturii, reprezentate de balaur.
Cat despre teama de dragoni, omul este o fiinta taaare speriata, de la actiunile la bursa pana la atentate si frica de a nu fi trisat de partener / a, de toate ne e frica. Cred ca este un sentiment extrem de raspandit si de puternic inradacinat in noi. Deci, un dragon imens scuipand flacari ... hmmm... pare pretty scarry, nu? What a Face
Si al meu este absolut fan dragoni, am in casa o gramada de jucarii cu dragoni, carti cu dragoni, poze cu dragoni, jocuri cu dragoni, bluze cu dragoni etc. Adevarul e, recunosc ca eu sunt cel putin la fel de fascinat. Insa, cum iti povesteam, eu ii vad complet diferit, dar asta in alt mail Smile
Hotarat DA, raspunde-i ca exista!!! Ar fi pacat sa ii tai aripile imaginatiei. Noi , adulti fiind, nu cred ca mai realizam ce dureros este pt un copil sa isi vada visele distruse cu seriozitate si responsabilitate de catre adultii a caror menire e sa "ii aduca cu picioarele pe pamant". Atata timp cat el va crede ca exista, ei vor exista. Si sa ia de la ei intelepciunea, puterea si curajul, ii vor folosi mereu.
BB
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
victortoma




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localisation : Bucharest
Data de inscriere : 06/12/2006

Magie draconica si dragoni Empty
MesajSubiect: Re: Magie draconica si dragoni   Magie draconica si dragoni I_icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 10:33 am

Draga Rowenna , am citit intr o carte a lui Ovidiu Argesanu ca in lumea astrala exista :)dragoni , care au constiinta proprie si care vor si ei ca si noi mantuirea . Si mai zicea ceva , despre karate , ca Bruce Lee ajunsese sa aiba puterea unui dragon si hmm , parca spunea ca stie si mai multe dar ca nu vrea sa mai spuna , probabil ca poti face aliante cu ei
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Magie draconica si dragoni Empty
MesajSubiect: Re: Magie draconica si dragoni   Magie draconica si dragoni I_icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 3:35 pm

Nu ma mira prea tare ceea ce spui si chiar daca nu am aprofundat prea tare problema, inclin sa-ti dau dreptate. Am citit si eu...nu mai tin minte exact unde (cred ca e vorba de cateva lucrari ale lui D. Virtue) despre tot felul de fiinte astrale care sunt cumva in legatura cu planeta Terra (entitatile din sfera Terrei, cum le numeste Bardon) si care nu numai ca, evident ca doresc sa evolueze dar se si incarneaza ca oameni pentru a indeplini diferite misiuni, in general legate de ecologie, spiritualitate dar si multe altele. Astfel se spune ca s-ar incarna elfi, ondine, spiridusi de tot felul....poate si dragoni.
Totusi, ma indoiesc ca dragonul ca entitate astrala sa fie foarte asemanator cu balaurii, zmeii si zburatorii pe care si imagineaza omenirea si care inspira teama.
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Magie draconica si dragoni Empty
MesajSubiect: Re: Magie draconica si dragoni   Magie draconica si dragoni I_icon_minitimeDum Iul 29, 2007 12:19 pm

M-am pus sa caut cate ceva despre dragoni, in ultima vreme. Am gasit cateva lucruri interesante si am redactat un fel de eseu. Pentru mine e un subiect destul de nou asa ca astept corecturi sau completari. Daca cineva doreste sa amelioreze articolul si sa-l punem in revista noastra ce va iesi de Litha, m-as bucura tare mult.

Articolul e pus la http://lightwicca.over-blog.com/ unde mai sunt si alte articole-eseuri scrise de mine in noptile lungi de...iarna...vara...ce-o fi fost...



Forumuri romanesti de discutii: ocultism, ezoterism, magie, alchimie, ritualuri, divinatie si spiritualitate.
http://groups.yahoo.com/group/SacredRing/
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Continut sponsorizat





Magie draconica si dragoni Empty
MesajSubiect: Re: Magie draconica si dragoni   Magie draconica si dragoni I_icon_minitime

Sus In jos
 
Magie draconica si dragoni
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Magie...magie
» curs de Magie Menatla
» Ce trebuie stiut despre magie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~magie si iar magie~ :: general-
Mergi direct la: