UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Crestinismul si crestinii.

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeSam Feb 03, 2007 7:42 pm

In ultimii ani am incercat sa aflu ce anume ii face pe oameni sa se creada diferiti visa-vis de orientarea lor religioasa.Din curiozitate am luat parte la slujbe ale bisericilor ortodoxe , evanghelice , adventiste si chiar a Martorilor lui Iehova. Ceea ce am remarcat in primul rand a fost ca toti pun pret pe practicile religioase (ritualuri) si daca nu te supui acestora esti considerat ateu. Mai grav mi se pare faptul ca nu ai voie la opinii proprii, daca pui intrebari ti se spune sa crezi si sa nu cercetezi sau ca sunt lucruri secrete la care au acces numai conducatorii bisericilor , taine pe care omul "de rand" nu are voie sa le cunoasca. M-am simtit doar condusa de cugetul altora si am inteles ca Dumnezeu este acolo oriunde m-as afla. Ceea ce ma doare este ca slujbele lor nu i-au facut pe oameni mai buni.Ii vezi pe strada injurand si barfind la scurt timp dupa ce au iesit din biserici. Totul mi se pare doar un mod de asi creea "o carte de vizita".Unde este pacea si linistea sufleteasca, rabdarea si iubirea, facerea de bine si toleranta ? Voi ce credeti ? Ma intereseaza foarte mult parerile voastre.
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Re: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeSam Feb 03, 2007 8:13 pm

Hello!

Parerea mea este ca ai dreptate Smile . Vedem fetze smerite prin biserici, oameni 'cu frica de Dumnezeu', piosi si etc....dar toate acestea dispar de indata ce au parasit zidurile bisericii si apoi injura, fura, sunt rai etc...ca si cum Dumnezeu nu i-ar mai vedea. De ce sunt asa? Im ie greu sa inteleg pe deplin dar ma gandesc ca sunt doar niste suflete triste care mai cauta alinare, din cand in cand....printre virtaliile colorate si maretia bisericilor sau caselor de rugaciuni.
Crestinismul, sub toate formele lui (catolic, ortodox, protestant, neoprotestant sau de alt tip) propovaduieste ideea ca este singura cale reala de mantuire, unica si cea mai buna. Este cea mai buna pentru adeptii ei si sigur singura ce li se potriveste in acest moment al evolutiei. Acesti oameni confunda insa ideea de 'cel mai bun pentru mine' cu 'cel mai bun pentru lumea-ntreaga'....si o confunda suficient de tare ca sa ajunga la dispret pentru tot ceea ce este diferit. Ori se stie foarte bine ca ceea ce pentru mine e ok, pentru altul poate sa fie nasol What a Face
Dar cum spui, Divinul Sacru, Dumnezeu se afla in tot si in toate. Insusi Iisus care e fondatorul crestinismului zicea ' ridicati o piatra si ma veti gasi'....nu bag mana-n foc pentru citat...dar asta e ideea.

PS: bine ai venit pe la noi. Poate n-ar fi rau sa treci pe la sectiune prezentari sa ne scri 2 vorbe si sa vezi cine suntem noi.

flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
victortoma




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localisation : Bucharest
Data de inscriere : 06/12/2006

Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Re: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 11:44 pm

Hello !

Legat de crestinism , dupa ce am studiat din toate religiile , pot spune ca cireasa de pe tort este crestinismul . Desi am mai trecut prin mici perioade in care nu crdeam asta .
De ce am ajuns la concluzia asta ? Pentru ca avem multe lucruri de vibratie ridicata : 1. aghiasma , liturghia dar mai ales impartasania de o vibratie foarte inalta
2. Il avem pe Iisus , care este un model , un model care are si o parte , si destul de mare , umana .Adica dc el a putut sa ierte , si nu orice , adica si noi putem fi buni , si noi putem fi ca El asa cum si spune "Adevarat va spun ca toti puteti face asta ba chiar mai mult "
Ideea e ca Dumnezeu , in functie de oameni le-a dat mai multe religii , fiecare cu avantajele si dezavanatjele ei , adica Dzeu un putea sa ofere tot adevarul deodata deoarece nimieni nu ar fi crezut . Astfel avem o parte in fiecare .

ps : in viata urmatoare tot crestin vreau sa fiu Smile , si daca se vor introduce si reincarnarea impreuna cu karma si ceva meditatie atunci e perfecta Smile
Sus In jos
UniVers




Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 17/11/2007

Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Re: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeSam Noi 17, 2007 4:41 pm

Eu am cunoscut si crestini care se poarta in conformitate cu crestinismul, dar e drept ca cei mai multi spun ca cred una si fac alta. Eu as spune ca intrebarea principala legata de crestinism este daca ceea ce sustine este sau nu adevarat. Daca Biblia este doar o colectie de mituri si nu exprima adevarul asa cum pretind crestinii atunci este clar ca nu au nici un temei sa spunca ca religia lor este superioara altor religii. Deci intrebarea este daca Biblia este adevarata in afirmatiile ei, si daca este adevarata, atunci indiferent de cati oameni vedem traind in contradictie cu religia crestina nu putem judeca crestinismul ca religie, ci mai degraba putem afirma ca acesti oameni sunt ipocriti si cauta sa pozeze in ipostaza se crestin. Deci, Biblia este adevatata sau nu?
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Re: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeDum Noi 18, 2007 8:47 pm

Well pai ce intelegi tu prin Biblie adevarata sau nu?
Parerea mea este ca si miturile si legendele sunt adevarate....in sensul ca detin adevaruri, pilde sau indemnuri cat se poate de valabile, exprimate intr-un mod simbolic.
Apoi, daca ne uitam putin sa vedem cate ceva despre Consiliul de la Niceea, unde s-a transat (si la propriu si la figurat) crestinismul, vom vedea foarte bine cum s-a modificat Biblia incat ea sa serveasca interesele...vremilor....
Dar oricum, ce e biblia mai mult decat o culegere de texte religioase din cultura judaica? Ce o face mai pretioasa ca alte scrieri de acelasi gen: Coranul, vedele, Edele si altele?
E una din zecile de culegeri de texte care au servit ca fundament unei religii si ca scuza pentru fel si fel manipulari, in fel si fel de interese.
Oricat ar fi de adevarat ceea ce se scrie in ea (si asta ramane de vazut si interpretat pentru ca toate scrierile religioase din vechime au fost scrise codificat si simbolic sau mistificate) nimic nu ne indreptateste sa spunem ca alte scrieri ar fi false si de aici sa deducem ca crestinismul e superior.
Prin insasi ideea de a sustine ca cineva e mai presus decat altul, se dovedeste contrariul Smile
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Arcangelo

Arcangelo


Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 11/01/2008

Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: biblia ,,adevarata''   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeVin Ian 11, 2008 5:23 pm

probleme cu biblia e ca nu e o carte unitara,nu a fost scrisa de aceeasi persoana(sigur,bisericile sustin ca tot continutul e revelat).biblia e o compilatie de texte si aceste texte nu sunt in mod sigur cele originale.dupa ce crestinismul a fost adoptat ca religie de stat in imperiul roman,a fost ,,adaptat'' la traditiile pagane(pentru a-l face mai usor adoptat de catre necrestini).dau aici si un link la un film documentar care arata cum a fost crestinismul ,,adaptat''pentru a fi mai ,,acceptabil'',incorporand elemente de la multe traditii pagane: http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477 )
.in plus,religia ,,de stat'' e o forma politica de manipulare...sa ne uitam in tarile arabe(islamice)daca nu putem privi obiectiv...la fel,crestinismul a trecut prin mai multe adaptari(si schisme),au fost scoase si adaugate scripturi sau parti incomode pentru cei de la putere(politica si religioasa).un conciliu bisericesc a a decis scoaterea tuturor referirilor la reincarnare din textul bibliei...toate acele texte au devenit eretice...pentru a completa tabloul,traducatorii au reusit sa deformeze intelesul multor asertiuni de acolo.Oricum,desi pare ceva incredibil azi,biblia a fost (pana la reforma lui luther)o carte ...interzisa!
doar clerul avea dreptul sa o citeasca,restul,credinciosii de rand puteau afla doar ce considera preotul potrivit sa explice.in plus,biblia era o carte prohibitiv de ...scumpa...nu toata lumea si-ar fi putut permite sa vanda niste mosii ca sa cumpere una...nici nu existau prea multe carti,ca veni vorba(sau oameni care sa stie sa citeasca...).
abia in secolul 20 au inceput sa apara tot felul de apocrife;unele fusesera pastrate ,,bine'',departe de ochii iscoditori,altele au fost descoperite prin grote sau vase de lut ,unde asteptau in zone izolate sa fie gasite.evident,aceste scrieri au ramas apocrife,bisericile nu mai pot face reforme...sunt intepenite.
pentru exemplificare (si nu numai)am sa dau si un link la una din evangheliile apocrife.este un text pe care eu il numesc wiccan(cititi si veti vedea de ce),in care se vorbeste de Tatal divin...si de. ..Mama divina,mama pamant,si ingerii ei,despre respectarea ciclurilor naturale,si a naturii in general,despre alimentatia vegetariana,si vindecarea naturista,despre invocarea ingerilor si metode de tratament...mie imi place mult Smile http://carti.x6.ro/cartea/e/Evanghelia-Pacii-lui-Ioan/ study
Sus In jos
Kirie

Kirie


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Localisation : Resita, Romania
Data de inscriere : 02/03/2008

Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Re: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitimeDum Mar 02, 2008 8:23 pm

Dpdv biblic, singurul lucru care chiar parea sa-l propovaduiasca Isus in mod constant si consistent era dragostea fata de aproapele si fata de dusman (ceea ce se cam ignora, si ceea ce ma dezgusta la Crestinism).

Trebuia luat in considerare ca asanumita 'sfanta scriptura' fusese rescrisa, editata si modificata de-a lungul secolelor. Ceea ce scrie acolo, mai ales despre Noul Testament, nu este sigur de a fi si autentic. Sau practicat.

La inceput, Biserica fusese o forta socio-politica maidegraba decat religioasa. Ca sa-si justifice existenta trebuia sa ofere ceva, si in cazul ei era un tichet catre Rai daca, si numai daca, plateai taxele pentru botez si spovada. Chiar si mai tarziu, in evul mediu! Simtindu-se atacat de credintele oamenilor, s-au pus sa-i arda pe rug! Isus zice, intre altele, 'cel fara de vine sa arunce prima piatra', 'numai Tatal are voie sa judece' si 'iubeste-ti dusmanul'. S-au tinut de asta? Pe dreq (scuza-ti limbajul). Iudaismul, religia initiala bazata pe credinta in YHWH, ceea ce propovaduise Isus (sau cat se mai poate aminti din asta) si gnoza au deplinul meu respect. Dar Biserica, ca institutie, si Crestinismul ca grup de religii? In nici un caz. Indiferent daca ei o admit sau nu, zeul lor cere sacrificii de sange mult mai mari decat orice zeu pagan - inchizitia si cruciadele sunt argumentele mele. Discriminarea si fundamentalismul religios, tortura sub care sunt supusi copii in 'tabere crestine' in America, si bucuria pe care o deriva din gandul ca vecinul lor care vedea lumea altfel va fi torturat pe vesnicie in Iad sunt reflectiile curente.

Zeul evreilor merita mai mult. Noi ca oameni meritam ma mult.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Crestinismul si crestinii. Empty
MesajSubiect: Re: Crestinismul si crestinii.   Crestinismul si crestinii. I_icon_minitime

Sus In jos
 
Crestinismul si crestinii.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~religii si credinte~ :: general-
Mergi direct la: