UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 names for all

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

names for all Empty
MesajSubiect: names for all   names for all I_icon_minitimeLun Ian 15, 2007 9:22 pm

Aici pe net, majoritatea dintre noi, semnam diferit de cum ne cheama si se pare ca pana si <viata virtuala> cere un <nume virtual>. Altii ne schimbam numele o data cu schimbarea religie. Nu-i un lucru foarte neobisnuit se pare, doar si calugaritele si calugarii il fac la intrarea in ordin.
Multi avem un nume magic, un nume wicca. Sa fie oare o dorinta de a
evada de propria noastra persoana pe care o percepem ca prea simpla,
prea comuna? sa fie oare pasaportul nostru cartre o lume magica? un
ajutor pentru a depasi frontierele realului?
Unii crestini spun ca e <pacat> sa-ti schimbi numele, asa cum e
pacat sa-ti schimbi religia, sau sa-ti schimbi sotul/soata (adica sa
divortezi).
E adevarat ca schimbarea numelui poate sa schimbe un destin?
Acestea si multe alte intrebari trebuie sa ni le fi pus inainte sa
ne alegem un nume magic si poate vom vedea ca primul act magic pe
care l-am facut, este tocmai ca ne-am schimbat numele.
Ce parerea aveti voi?

BB!
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
crystal




Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 07/12/2007

names for all Empty
MesajSubiect: Re: names for all   names for all I_icon_minitimeSam Dec 15, 2007 7:09 pm

Hm,interesant.Dar adevarul e ca nu toata lumea se identifica pe sine cu numele primit la botez .Eu cred ca alegerea unui alt nume este un prim pas curajos de a zbura ,de a iesi din limitarea impusa de altii.
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

names for all Empty
MesajSubiect: Re: names for all   names for all I_icon_minitimeLun Dec 17, 2007 12:28 am

Sunt de acord cu tine. Cu atat mai mult, exista destul de multe persoane care desi au fost botezate intr-un fel, din motive complet necunoscute sau uitate, sunt numite altfel. Nu mai departe mama, pe care o chema Victoria si culmea ca toata lumea i-a zis Mariana Question Doar dupa ce a depasit varsta de 35 de ani, lumea a inceput sa o cheme...fara vre-un motiv clar...Victoria lol!
Dar nimic nu e intamplator. Probabil ca si numele " impus" de parinti la botez e ceva de care avem nevoie si care isi are rostul sau cu siguranta. Tot asa, daca simtim c-am depasit numele, ca ne-am indepartat de el si nu mai vibreaza cu noi...avem tot dreptul sa-l schimbam. Aceasta schimbare, nici ea nu va intamplatoare.
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
crystal




Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 07/12/2007

names for all Empty
MesajSubiect: Re: names for all   names for all I_icon_minitimeLun Dec 17, 2007 6:53 am

Da,multi oameni trec prin situatia de a li se spune altfel.
Eu cind eram adolescenta as fi vrut sa ma cheme Nora.Nici azi nu simt sincer ca ma cheama Cristina.
Sus In jos
Kirie

Kirie


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Localisation : Resita, Romania
Data de inscriere : 02/03/2008

names for all Empty
MesajSubiect: Re: names for all   names for all I_icon_minitimeDum Mar 02, 2008 7:46 pm

E un element al initierii este a primi un nume nou. Am fost la cateva botezuri (catolice), unde preotul a mai dat inca un nume copilului, pe langa cel de la parinti.

Am discutat idea asta si la religie recent, si mi se pare interesanta: actul de a primi sau da un nume este un act care leaga o persoana. La nastere, copilul primeste numele de la parinti si apartine parintilor; un nume primit la botez arata ca acel copil apartine lui D-zeu; la casatorie, femeia primeste numele sotului, simbol ca apartine sotului; chiar si in Biblie, D-zeu i-a zis lui Adam sa dea nume tuturor fapturilor cuvantatoare si necuvantoare din gradina, decalarand ca toate ii apartin. Faza e din timpuri mai vechi, asta ca pare putin, pe buna dreptate, 'inapoiat' acuma.

In aceeasi logica, nu e oare un gest simbolic suprem a abandona numele vechi (catusele, intr-un fel), si a alege un nume pentru sine?
Sus In jos
Continut sponsorizat





names for all Empty
MesajSubiect: Re: names for all   names for all I_icon_minitime

Sus In jos
 
names for all
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~Universul Wicca~ :: filozofie oculta-
Mergi direct la: