UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Cum ne facem o book of shadows

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Caelea

Caelea


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 26/10/2006

Cum ne facem o book of shadows Empty
MesajSubiect: Cum ne facem o book of shadows   Cum ne facem o book of shadows I_icon_minitimeMier Noi 08, 2006 3:59 pm

Deja gasim pe internet tot felu de astfel de carti (una dintre ele ajunge sa depaseasca 1000 de pagini, insa nu e chiar o Book of shadows in adevaratul sens al cuvantului) , insa sunt ele bune? Desigur cel mai bine e sa iti scrii singur spellurile, dar pt unii asta poate fi mai dificil. Ce e de facut, sa imbinam cele doua lucruri? Sau sa ne straduim sa personalizam cat trebuie.
Eu una am inceput o astfel de carte, unde am atat spelluri luate din alte surse, cat si unele scrie de mine (incerc sa ma bazez mai mult pe ultimele).
Sus In jos
http://www.mitologie.lx.ro
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Cum ne facem o book of shadows Empty
MesajSubiect: Re: Cum ne facem o book of shadows   Cum ne facem o book of shadows I_icon_minitimeJoi Noi 09, 2006 8:28 pm

MM,
cred ca nimic nu se compara cu ceea ce faci tu insuti. Altfel sunt texte fara acoperire practica si nu le vad rostul trecute ca intr-o carte de bucate. Nu as trece ceva neexperimentat iar la inceputul BoS as pune ca motto: "nu repeta niciodata un experiment reusit" (Murphy) lol!
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Cum ne facem o book of shadows Empty
MesajSubiect: Re: Cum ne facem o book of shadows   Cum ne facem o book of shadows I_icon_minitimeVin Noi 10, 2006 1:59 am

BOS este un fel de jurnal al vrajitoarei, e grimoarul ei/lui personal. Aici sunt scrise ritualurile pe care le-a facut, precizari la adresa lor, remarci, constatari, trairi, viziuni, mesaje, vise...cam tot ceea ce este legat de lumea magica a persoanei. Ceea ce se gaseste pe net, vorba capitanului, sunt "retete de bucatarie" alien nu adevarate BOS.
Nu spun ca ritualurile gasite acolo nu ar fi bune, dar cine doreste sa aiba un BOS e mai bine sa si-l scrie. Cele de pe internet nu vor fi niciodata ale lui.
Sa ai propriul tau BOS nu inseamna sa-ti scri neaparat propriile ritualuri. Inseamna sa scri intr-un caietel consacrat, ceea ce ai practicat realmente.

La aceasta sectiune ar fi foarte util daca am publica din cand in cand cate un ritual facut si verificat..ca sa ne imbogatim fiecare, panoplia Very Happy

flower Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Continut sponsorizat





Cum ne facem o book of shadows Empty
MesajSubiect: Re: Cum ne facem o book of shadows   Cum ne facem o book of shadows I_icon_minitime

Sus In jos
 
Cum ne facem o book of shadows
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~Universul Wicca~ :: the Book of Shadows-
Mergi direct la: