UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 catre vindecare sau moarte?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

catre vindecare sau moarte? Empty
MesajSubiect: catre vindecare sau moarte?   catre vindecare sau moarte? I_icon_minitimeMier Noi 08, 2006 4:49 am

De la bun inceput trebuie spus ca magia medievala este imposibil de practicat in zilele noastre. Totusi textele referitoare la acele practici, ne permit sa cunoastem mai mult despre gandirea si viata medievala.
Magia, si ma refer la cea a oamenilor simpli, la credintele si practicile populare, este imposibil de practicat in zilele noastre pentru ca ne-ar fi imposibil sa gasim ingrediente ca: gheare de lup, urechi de mistret, cuie din sicrie sau...brrrr....mana unui spanzurat........... Smile).
Am gasit insa un mic text care apartine lui Papus si s e gaseste in <tratat metodic de magie practica> care mi-a retinut atentia.
Iata-l: Cum putem sti daca un bolnav va muri sau se va vindeca?
"Se ia o bucata de costitza, se freaca cu ea degetele picioarelor bolnavului, apoi se da unui caine. Daca o mananca e semn de vindecare, altfel de moarte"

Hmmm...seamana cu credintele babesti si pare cam ciudat si aiurea, de acord cu voi.
Totusi, acest text mi-a retinut atentia pentru ca acum vre-o 3 zile, am vazut o emisiune la TV in care niste oameni de stiinta au dovedit ca, cainii pot depista cancerul intr-o faza mai timpurie decat orice aparat si ca s-ar putea antrena caini care sa depisteze (prin miros) aceasta boala inca dintr-o faza incipienta. Interesant, nu? Oamenii de stiinta nu au frecat slanina de picioarele cancerosului ci bucati de vata, insa cainele a reusit sa depisteze in ce recipient se afla obiectul venit in contact cu un bolnav de cancer.

Eu una ma bucur atunci cand se face un pas catre inlocuirea masinilor cu natura, si cu atat mai mult daca se dovedeste ca e mult mai eficient si mai sanatos.

BB!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
darkdan97




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/04/2013

catre vindecare sau moarte? Empty
MesajSubiect: Re: catre vindecare sau moarte?   catre vindecare sau moarte? I_icon_minitimeLun Apr 08, 2013 10:36 am

Eu am citit intr-o carte dar asta demult ca se calculeaza ziu anul luna bolnavului si se aduna cu nr zilelor de cand este bolnav....si parca mai era ceva...oricum rezultatul obtinut se ducea la o baba ghicitoare si se uita intr-o carte mare si veche....daca pica pe o culoare rosie rezultatul ala omul respectiv traia dar daca pica pe o culoare rosie murea... Neutral da nu pre as crede snt sceptc,,,,,,,,
Sus In jos
 
catre vindecare sau moarte?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Identitate. Suflet. Moarte.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: Lumea medievala :: magie medievala-
Mergi direct la: