UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Liberul arbitru

In jos 
+3
Rowenna
Carla
Cori
7 participanți
AutorMesaj
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeLun Noi 06, 2006 2:32 pm

Exista, sau avem numai iluzia ca suntem inzestrati cu liberatatea de alegere?
Sus In jos
Carla

Carla


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 47
Localisation : tot in hell :))
Data de inscriere : 23/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeLun Noi 06, 2006 9:08 pm

Dupa mine e doar o iluzie. As putea sa va dau 100 de exemple in care pur si simplu nu am avut de ales decit sa fac ce mi se cere, nu ceea ce vreau. Daca asa e aici jos, asa tre' sa fie si sus, nu?
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeMier Noi 08, 2006 3:51 am

Eu cred ca exista Liber Arbitru si cred ca putem alege fiecare clipa pe care o traim. Mai cred insa ca alegerea nu se face intotdeauna in mod constient, de catre ratiunea noastra, ci de catre fiinta noastra profunda, de suflet, de spirit. Alegerile pe care le facem in subconstint sunt uneori diferite de cele care le-am face in mod constient...interesant ar fi de vazut in ce circumstante "castiga" unul sau altul...
Iluzia este defapt acel "nu am de ales", cum ca nu am avea Liber Arbitru, ca lucrurile se intampla altfel decat le programam.
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Caelea

Caelea


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 26/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeMier Noi 08, 2006 3:49 pm

Nu nu cred in el, avem un destin ales, si chiar daca pe moment putem lua anumite decizii, per ansamblu nu se schimba nimic.
Sus In jos
http://www.mitologie.lx.ro
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeVin Dec 01, 2006 11:51 pm

Destin ales...de noi. Soarta si-o face omul.
Trebuie facuta o diferentiere intre destin si menire: omul fiecare persoana este dotata de catre Creator/mama natura (in functie de credinta fiecaruia) cu anumite calitati/potente. Tine de libera-alegere a fiecaruia de a -si pune in valoare "talantii", sau de a esua ca om.
Sus In jos
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 8:03 am

MM,
exact asa e Cori fiecare e "dotat" mai mult sau mai putin cu anumite calitati dar depinde de el daca si le descopera si straluceste sau daca se mediocrizeaza si esueaza plangandu-si de mila ca asa i-a fost scris sa fie. Chestia cu datul vinei pe destin e doar o scuza lamentabila pt a te acoperi atunci cand dai chix.
BB
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
victortoma




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localisation : Bucharest
Data de inscriere : 06/12/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 2:02 pm

Adevarul este la mijloc , avem o doza mare de liber arbitru , dar sunt si lucruri care sunt regizate , DAR consider ca pana la urma tot noi suntem autorii , intr un mod indirect , adica daca in viata asta tai si spanzut oameni , si in cealalta ma trezesc bolnav de cancer nu pot sa dau vina pe destin . Daca am furat casa unui om intr o viata trecuta iar el nu m-a iertat la nivel de spirit si vrea razbunare iar nu putem da vina pe destin Nu stiu ce se intampla in perioada dintre vieti ( sau mai bine spus nu imi aduc aminte ) dar daca atunci tu ceri mai multe obstacole pentru a putea creste si a deveni mai puternic iari ....multe se pot intampla pe care le punem pe socoteala ca suntem merionete Smile

Pana la urma viata este mai comlexe cu multe datorii karmice fata de multa lume asa ca dragilor capul sus si hai sa platim cu zambetul pe buze Very Happy

PACE SI O KARMA CAT MAI USOARA TUTUROR
Sus In jos
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeDum Ian 21, 2007 6:46 pm

Chiar daca nu crezi in reincarnare, ramane valabila ideea ca platim atat pt. faptele noastre, cat si pt. cele ale stramosilor.
Pe de alta parte, intervine si mandria de a controla totul, de a face "noi cu mana noastra", de a ne demonstra ca ne facem destinul. "Omul autonom", care nu are nevoie de ajutorul divin...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeSam Feb 03, 2007 12:28 pm

[quote="Cori"]Chiar daca nu crezi in reincarnare, ramane valabila ideea ca platim atat pt. faptele noastre, cat si pt. cele ale stramosilor.
Eu cred ca faptele stramosilor nostrii ar fi tot faptele noastre din vietile anterioare(in ideea reincarnarii).Deci nu putem arunca vina pe altii care ar fi gresit si noi am plati in locul lor.Asa ca lectiile trebuie invatate pas cu pas,viata cu viata , pana la desavarsire.
In ce priveste viata de acum, am putea plati pentru greselile pe care le-au facut parintii nostrii ( si stramosii nostrii din generatii in generatii ) in educatia si invataturile date. Parerea mea.
Sus In jos
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeDum Mar 04, 2007 1:05 pm

Sau avem ocazia sa le rascumparam. Pt. a nu privi necazurile ca pe o razbunare divina, ci ca pe un mijloc pt. a dobandi darurile cele mai de pret.
Sus In jos
crystal




Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 07/12/2007

Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitimeSam Dec 15, 2007 7:02 pm

Eu cred ca liberul arbitru apare bine subliniat in urmatoarele citate biblice:

Ioan: "Nu eu am zis : sinteti D-zei? "

si ,tot Ioan,parca :" D-zeu a zis " Voi imi veti fi fii si fiice dintre care Isus este primul " .
Mi se par sugestive si pline de tilc.Daca nu ar exista decit un destin,fara liber arbitru,nu ar exista nimic,decit o miscare mecanica a unor roboti facuti de o divinitate oarba.
Eu cred ca omul chiar in clipa in care zice "nu am avut de ales" tocmai a ales.
Eu cred ca aceasta capacitate de a alege este un mare dar facut omului.
Ca omul alege raul,sau banii,sau egoismul....fiecare e pe cont propriu aici.
Si da,pacatele parintilor sint tocmai invataturle oarbe ale societatii, si aceste pacate le platesc urmasii.In nici un caz un copil nu plateste personal pacatul ca mama si-a inselat sotul ,sa zic.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Liberul arbitru Empty
MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru I_icon_minitime

Sus In jos
 
Liberul arbitru
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: suflet si spirit :: spiritualitate si suflet-
Mergi direct la: