UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?

In jos 
+3
Leija
Caelea
ThaRa
7 participanți
AutorMesaj
ThaRa

ThaRa


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/10/2006

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeVin Oct 27, 2006 7:41 pm

Nu vreau sa fac un poll. sunt interesata sa vad fiecare de ce fateta a divinitatii se simte mai aproape... Cine incepe?
Sus In jos
Caelea

Caelea


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 26/10/2006

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeVin Oct 27, 2006 7:55 pm

pai ar fi doi zei, in principal: Amon Ra si Anubis , si ca zeita desigur Isis . (cu precizarea caAnubis este si patronul meu zodiacal -> zodiac egiptean)
Sus In jos
http://www.mitologie.lx.ro
Leija

Leija


Numarul mesajelor : 17
Varsta : 44
Localisation : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2006

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeSam Oct 28, 2006 10:26 am

Hmm… Sa vedem. Nu pot sa dau nume, in sensul ca nu e vb de vreo divinitate apartinand de vreun panteon anume. Dar pot sa vb de aspecte in general. Cred ca aspectul “vegetal” al Zeului – vezi “Green Man”, Regele Stejar si Regele Ilice – imi este cel mai apropiat in momentul de fata. Ma fascineaza, de fapt, aproape toate aspectele Zeului, fie ca e vb de cel solar (care este asociat cu cel vegetal in forma Green Man – Regele Stejar – Corn King), fie de cel de Stapan al Animalelor (Zeul Incornorat).
Sus In jos
http://www.thecoven.tk
Carla

Carla


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 47
Localisation : tot in hell :))
Data de inscriere : 23/10/2006

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeSam Oct 28, 2006 5:48 pm

ThaRa a scris:
Nu vreau sa fac un poll. sunt interesata sa vad fiecare de ce fateta a divinitatii se simte mai aproape... Cine incepe?

La mine-i simplu de tot. Ca zeita imi place Lilith si ca zeu Lucifer. Ma atrage si Kali da' nu stiu de ce. Cand ma gandesc la ea imi imaginez o femeie cu voaluri lungi si miinile desfacute spre cer. Totul e intunecat in jurul ei.

Carla
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeDum Oct 29, 2006 7:45 pm

Eu ma simt aproape de Hecate. Nici nu stiu daca am ales-o eu pe Ea sau Ea pe mine dar stiu ca in ultima vreme chiar m-am simtit sub protectia ei.
Ca zeu...hmmm..clasicul Cernnunos, zeul incornorat, regele padurilor. Trebuie sa recunosc ca mi se intampla cam rar sa invoc aspectele masculine.

Si mie-mi place Kali dar o percep cam in acelasi fel cu Hecate. De curiozitate, chiar am sa ma documentez si daca gasesc ceva interesant am sa postez.

BB!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Carla

Carla


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 47
Localisation : tot in hell :))
Data de inscriere : 23/10/2006

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeSam Noi 04, 2006 2:23 am

ThaRa a scris:
Nu vreau sa fac un poll. sunt interesata sa vad fiecare de ce fateta a divinitatii se simte mai aproape... Cine incepe?

ok, ne-am dat cu totii arama pe fata What a Face
So, what about you?
Sus In jos
UniVers




Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 17/11/2007

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeSam Noi 17, 2007 1:04 pm

In urma cu 1900 de ani, in Grecia, Atena, era un Templu si acest templu era inchinat unui zeu necunoscut, nici un grec nu stia cine sau cum il cheama pe acest zeu. Am citit despre acest zeu in mai multe carti de istorie si e atat de maret!!! Se spune ca acest zeu a dat suflare oamenilor si ca ar controla toti ceilalti zei. El este caracterizat de putere si de dreptate. Sunt fascinat de el si ma simt tot mai aproape. E atat de magnific sa fii aproape de sursa a tot ceea ce exista in universul energetic. Eu ma simt aroape de acest zeu necunoscut.
Sus In jos
darkdan97




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/04/2013

De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitimeLun Apr 08, 2013 10:29 am

Eu ma simt mai aproape de zeul Anubis Very Happy iar ca zeita de Isis- zeita vrajitoare care s-a casatorit cu fatee ei Osirir dar daca ar fi sa aleg Anubis e lozul castigator Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? Empty
MesajSubiect: Re: De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?   De ce zeu sau zeita te simti mai aproape? I_icon_minitime

Sus In jos
 
De ce zeu sau zeita te simti mai aproape?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~Universul Wicca~ :: theologie si panteon-
Mergi direct la: