UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intrebare

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ISIS




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 22/10/2006

Intrebare Empty
MesajSubiect: Intrebare   Intrebare I_icon_minitimeMar Oct 24, 2006 10:10 pm

Sa invatam sa transformam energia grea in energie usoara, adica sa spiritualizam materia! Cum facem asta?
Cu iubire, ISIS
Sus In jos
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 8:40 pm

MM
pai, cel mai simplu mod este: ii dam foc: materia se transforma in energie boom . lol! Exista si variante de gen fisionezi uraniul si...kaboom bom
Dar sunt convins ca iar sunt prea prozaic.
Glumeam, sa nu te superi pe mine Isis, dar cred cu tarie ca prea multa seriozitate fara un pic de zambet e greu de suportat. Laughing
Deci, just joking.
BB,
JL
PS: si totusi e o idee: transformarea prin ardere. Cred ca purificarea e tot o ardere a energiilor joase, aproape de lumea materiala.
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 12:40 am

Dupa tine, transformarea materiei in energie si fisiunea atomului sunt exemple de spiritualizare? geek
Sus In jos
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 8:11 am

MM
hihihihi buna intrebae Cori Shocked . Nu, nu sunt decat principial. Adica daca ar fi sa facem o echivalenta intre materie si energie, conform celebrei ecuatii , da, ai putea spune ca transformarea este si de natura spirituala. Alchimistii asta incercau sa faca daca iti amintesti, fisiune sau fuziune mai degraba la rece. Asa s-ar traduce ideea cautarii pietrei filozofale dpdv fizic. Acum stiu si eu ca aceasta cautare e de fapt una spirtuala etc etc. Apoi, pe de alta parte exista tot mai multe ipoteze conform carora stelele ar fi de fapt fiinte vii daca largim nitel definitia notiunii de viu. Iar stelele taman asta fac, fuziune. Nu? De fapt noi insine traim datorita transformarii materiei (papa degradata in compusi simpli, asimilabili de catre organism) in energie la nivelul mitocondriilor din celule. Pe seama acelei energii putem noi sa ne laudam cu nemaipomenita noastra spiritualitate. Exclamation
Deci chiar daca direct nu sunt exemple de spiritualitate, fara ele .... am sta in intuneric si am dardai de frig lol! Cam greu sa ne preocupam de spiritualitate in acele conditii.
pale
BB,
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
darkdan97




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/04/2013

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare I_icon_minitimeLun Apr 08, 2013 8:18 am

da dar alchimia nu se rezuma doar la atat...in primul rand alchimia se deosebea foarte greu de chimia moderna gasind elemente chimice ( Geber de exmplu a descoperit acidul clorhidric (HCL) acidul azotic si procese precum distilarea si cristalizarea iar cea mai grea operatie a alchimistilor era cristalizarea carbonului....in al doilea rand alchimistii credeau ca metalele sunt vii si ca intre oameni si planete exista o legatura subtila ca sa nu mai spun ca operatiile lor dificile erau facute in functie de pozitia plenetelor ca fiecare metal din cele 7 le corespondeau o planeta ( soare-aur luna-argint etc). iar piatra defapt era un fel de zicala pt ca u ca alchimist te inalti la frumos de transmuti pe tine insusi ajungand ca propriul tau corp sa aiba un fel de proprietati ca ale pietrei( ma refer la nemurire).cat despre hermetism ii se trage numele de la Hermes Trimegistul care era patronul alchimiei si care a scris tabla de smarald ku care a fost gasit mort tinand-o in mana... ceea ce ma intriga este un citat din tabla < ceea ce este deasupupra este la fel cu este dedesupt iar ceea ce este dedesupt este la fel cu ce este deasupra> dupa mne sa refera la 2 lumi lumea noastra si lumea e adica Cosmosul tiinand caont de analogia dintre macrocosmos si microcosmos...Universul este un mare om iar este un mic univers adica in fiecare om sta ascuns un adevar noi ce trebuie sa facem ste sa il descoperim doar si sa vedem ca lumea este defapt un factor extern iar placerile ei sta in calea iluminarii noastre si nu ma refer doar la alchimie si la magie ci in general........
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare I_icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Intrebare
» o intrebare si provocare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~magie si iar magie~ :: Hermetica si alchimie-
Mergi direct la: