UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 lovespell-acceptabile sau nu?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

lovespell-acceptabile sau nu? Empty
MesajSubiect: lovespell-acceptabile sau nu?   lovespell-acceptabile sau nu? I_icon_minitimeVin Feb 02, 2007 8:05 pm

O intrebare interesanta de la Sabbatha:

As avea o curiozitate legata de WICCA, mai exact a aparut acum cateva zile un link catre un filmulet legat de WICCA si magie unde la un moment dat spunea ca poti afla de ce sunt acceptabile love spells si mie mi sa parut un pic aiurea. nu pot spune ca am destule cunstiinte despre wicca desi sunt interesata si am un mentor, dar intelesesem ca nu e tocmai ok sa faci asa ceva pentru ca il manipulezi pe acel om si ai putea sa ii faci un rau tinandu-l departe de ce ar trebui sa faca de fapt.Cum sta de fapt treaba? mie mi se pare bizar si pe de alta parte as fi tenta sa cred dar nu din un motiv obiectiv.
Sabbatha
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Kirie

Kirie


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Localisation : Resita, Romania
Data de inscriere : 02/03/2008

lovespell-acceptabile sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: lovespell-acceptabile sau nu?   lovespell-acceptabile sau nu? I_icon_minitimeDum Mar 02, 2008 7:41 pm

E categoric interzis a folosi magie pentru a influenta vointa cuiva. E magie neagra, si din cauza karmei negative aduse - ar fi echivalentul de a-ti trage o gloanta in picior.

E o problematica cam... problema aici. Pe de-oparte, e permis sa faci vraji care nu-l influenteaza, dar care sunt astea? Aici intervine judecata noastra proprie. E interzis si a folosi vraji pentru vindecare asupra cuiva care nu ne-a permis asta in mod clar, dar mai un 'love spell'.

Presupun ca e totul legat de formulare. 'Point me to Mr Right' n-ar fi negativ, dar pe de alta parte e departe de ceea ce se asteapta cineva de la o asemenea vraja.
Sus In jos
Kether

Kether


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 01/03/2008

lovespell-acceptabile sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: lovespell-acceptabile sau nu?   lovespell-acceptabile sau nu? I_icon_minitimeDum Mar 09, 2008 12:57 am

din proprie experienta, sfatuiesc pe oricine...sa nu faca lovespell-uri. din mai multe motive. un love spell se poate asemana cu actiunea de a arunca cu o minge intr-un perete iar aceasta va ricosa, asa ca mai devreme sau mai tarziu ti s-ar 'intoarce' ca sa ma exprim asa. un fel de echivalentul lui 'three times three". un alt motiv ar fi ca orice spell isi trage energie din sursa, in majoritatea cazurilor, de la cel care il face, iar lucrul asta ar creea si de unul singur destule probleme. daca e sa lucrezi cu alte entitati pentru spelluri de dragoste, ar fi o idee si mai proasta, fiindca astfel de entitati au tendinta sa dea lucrurile peste cap, si iti vor aduce ce iti doresti dar in maniere neplacute, incat pana la urma ai prefera sa nu te mai fi apucat.

pe deasupra i-ai incalca persoanei respective liberul arbitru, ceea ce nu are nimeni dreptu sa faca fata de nimeni.
decat sa faci un love spell mai bine iti folosesti puterea gandului sa creezi anumite circumstante favorabile in care sa fii alaturi de persoana respectiva, iar de acolo sa fii tu insuti.

de preferat este sa ramai detasat de problema, iar in momentul acela lucrurile o sa aiba o modalitate de a se rezolva de la sine si de a obtine exact ce iti doreai. pana la urma nu trebuie sa subestimam puterea propriilor noastre ganduri... mai ales cele pozitive.


(primul post... sunny )
Sus In jos
darkdan97




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/04/2013

lovespell-acceptabile sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: lovespell-acceptabile sau nu?   lovespell-acceptabile sau nu? I_icon_minitimeLun Apr 08, 2013 8:47 am

de ce va-ti indragosti pt ca oricum candva nu va mai merge ceva intre voi....si poate ca acea relatie nu va merge ajungandu-se la omoruri etc....dupa mne dargostea este doar un sentiment care este doar intiparit in minte si nuse simte ci doar el exista ..... Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





lovespell-acceptabile sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: lovespell-acceptabile sau nu?   lovespell-acceptabile sau nu? I_icon_minitime

Sus In jos
 
lovespell-acceptabile sau nu?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~Universul Wicca~ :: filozofie oculta-
Mergi direct la: