UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Evul Mediu intunecat?

In jos 
2 participanți

Care este perceptia ta asupra Evului Mediu?
O era intunecata
Evul Mediu intunecat? I_vote_lcap8%Evul Mediu intunecat? I_vote_rcap
 8% [ 1 ]
Cea mai prolifica epoca d.p.d.v. artistic
Evul Mediu intunecat? I_vote_lcap8%Evul Mediu intunecat? I_vote_rcap
 8% [ 1 ]
O era dominata de razboaie. injustitie sociala
Evul Mediu intunecat? I_vote_lcap17%Evul Mediu intunecat? I_vote_rcap
 17% [ 2 ]
Epoca romantismului, a aventurii prin excelenta
Evul Mediu intunecat? I_vote_lcap25%Evul Mediu intunecat? I_vote_rcap
 25% [ 3 ]
Nimic nou sub soare: ca si astazi, o perioada dominata de lupta pt. putere, bogatie, infasurata in ambalajul virtutilor
Evul Mediu intunecat? I_vote_lcap42%Evul Mediu intunecat? I_vote_rcap
 42% [ 5 ]
Total voturi : 12
 

AutorMesaj
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Evul Mediu intunecat? Empty
MesajSubiect: Evul Mediu intunecat?   Evul Mediu intunecat? I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 12:35 am

Scoala, televizorul,mass-media ne-au crescut cu mitul Evului Mediu tenebros, inchistat, sangeros. Oare chiar asa stau lucrurile, sau suntem obisnuiti sa etichetam tot ceea ce nu putem intelege?
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Evul Mediu intunecat? Empty
MesajSubiect: Re: Evul Mediu intunecat?   Evul Mediu intunecat? I_icon_minitimeDum Dec 03, 2006 3:20 am

Hello Cori,

Interesanta intrebarea pe care o ridici. Asa e, daca ne luam dupa filme ,ar exista multe critici care ar putea fi aduse evului mediu: epoca sangeroasa, impartita intre stapani si servitori, foamete, boli, epidemii, razboaie etc....Enumerand toate astea imi dau seama ca lucrurile nu s-au schimbat prea tare nici azi....traim intr-un fel de ev-mediu-modernizat Neutral . Nu stiu daca aceasta imagine pe care o avem despre epoca medievala e corecta sau nu, dar sigur ca acele vremuri au avut si ele sarmul lor, cu cavaleri viteji capabili sa-si dea viata pentru a apara naframa damei, cu printese frumoase si vesnic indragostite (de cine n-ar trebui Rolling Eyes ) cu bufonii regelui jocolor care in nebunia lor spun adevarul gol, golut etc...etc... E o epoca facinanta..dar stau si ma intreb daca mi-ar fi placut sa traiesc acolo??

flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Evul Mediu intunecat? Empty
MesajSubiect: Re: Evul Mediu intunecat?   Evul Mediu intunecat? I_icon_minitimeDum Ian 21, 2007 7:35 pm

Am incercat sa starnesc romantismul din voi Smile .
Vremurile trecute au avut si ele farmecul llor: cavaleri care se luptau pt. o doamna, se duelau pt. onoarea/orgoliul ranit. Dar, in fond, acelasi cinism, aceeasi lupta pt. putere, bogatie. Lucratorii sunt, in majoritatea cazurilor, tot un fel de iobagi urbani, fara drepturi, fara asistenta medicala.
Nu mi-am pus problema daca mi-ar placea sa traiesc acum 500 de ani, oricum nu ne alegem epoca.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Evul Mediu intunecat? Empty
MesajSubiect: Re: Evul Mediu intunecat?   Evul Mediu intunecat? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Evul Mediu intunecat?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: Lumea medievala :: pe aripile timpului-
Mergi direct la: