UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 cum sa procedeze incepatorii?

In jos 
+3
raygirl76
Rowenna
ligia
7 participanți
AutorMesaj
ligia

ligia


Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 28/11/2006

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeMier Noi 29, 2006 12:14 pm

da si eu sunt incepatoare. din pacate nu exista prea multe surse de informatii. Crying or Very sad in librarii nu se gasesc asemenea cari iar pe internet, majoritatea lucrurilor sunt inventii.as vrea sa cunosc mai multa lume cu aceleasi preocupari ca mine, dar nu cunosc pe nimeni.ce sfaturi mi-ati da?cum sa incep? de unde sa gaesc carti?la biblioteca se gasesc? astept si raspunsuri pe id-ul meu de messenger ligia_light_green Smile
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeDum Dec 03, 2006 3:07 am

Merry meet Ligia,

Despre modul de gandire a unui wiccan poti invata intr-un timp foarte scurt pentru ca el este sintetizat intr-o singura lege si in cele 13 principii. In rest, in detaliu, trebuie sa-ti formezi propriile conceptii prin meditatii si acceptarea numai a ceea ce simti ca vibreaza cu tine la momentul respectiv. Nu-i nimic daca dupa 4 ani gasesti ca ai gresit depsre "ce-s zeii" sau "ce e karma" la momentul respectiv asta ai avut nevoie sa sti. Exista cativa autori wicca ce au scris despre conceptele de moarte, karma, zei etc..prin prisma wicca dar tot sarmul credintei noastre este ca se recunoaste ca nimic nu e batut in cuie si fiecare-si poate forma propria opinie. Asadar, poti citi carti de care vrei, apartinand oricarei culturi, din moment ce-ti raspund la intrebarea care ti-o pui, e ok. Despre wicca ai sa gasesti carti in format electronic. Avem si noi (pe grupurile SacredRing si Romanian Coven) cateva, puse in files.
Cat despre magie si practica, aici e usor diferit. Nici nu are sens sa cauti despre magia wicca sau orice alt tip de magie in parte. Cauta intai sa incepi cu inceputul, sa inveti sa intri in stari de spirit anume, sa simtii energiile, sa lucrezi cu ele, sa meditezi, sa cunosti modul in care functioneaza magia si dupa ce ai inteles, vei putea practica orice iti doreste inima.. toate tipurile de magie au la baza aceeasi schema.

flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeVin Ian 05, 2007 1:52 am

In imagini cam ce trebuie sa ajunga sa cunoasca o sau un wicca.

https://www.youtube.com/watch?v=qTb2b0DL2TI&mode=related&search=
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
ligia

ligia


Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 28/11/2006

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeDum Ian 07, 2007 2:23 pm

multumesc ca mi-ai raspuns la intrebari. Smile link-ul e foarte bun , am mai cautat si eu pe youtube dar nun am gasit , multumesc
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeSam Ian 13, 2007 7:48 pm

link-ul e dragut intr-adevar. E wiccaning-ul unui baietel...adica un fel de botez a la wicca...insa nu pe asta voiam sa-l dau lol!
Am gresit link-ul jocolor
Cel care as putea zice ca sintetizeaza in imagini dragute, cam ce face un wicca este de fapt https://www.youtube.com/watch?v=VOQZmeK2K1o

Toate scuzele mele
flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Vizitato
Vizitator




cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeSam Feb 03, 2007 8:05 pm

Si eu sunt incepatoare si ma intereseaza foarte multe lucruri legate de spiritul uman.Am creeat un subiect nou si l-am facut in dublu exemplar dar nu am reusit sa-l sterg pe unul din ele. Va rog sa-mi iertati gresela. In rest...imi place la voi! I love you
Sus In jos
raygirl76




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 11/10/2007

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeSam Oct 20, 2007 7:38 pm

nu stiti unde as putea gasi o carte a umbrelor online ln LIMBA ROMANA??//?????
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeSam Oct 20, 2007 8:32 pm

MM,

O carte a umbrelor este o culegere de vraji, ritualuri si note personale. Orice vrajitor poseda in mod normal, una...
Daca te referi la cele mai cunoscute cum ar fi cea gardneriana sau alexandrina...nu cred sa existe in mod oficial vre-o traducere in romana...dar poate ma insel... Insa in engleza sunt cu duiumul pe net.
Cerd ca cel mai interesant ar fi poate sa-ti confectionezi una proprie in care sa pui ritualurile de care te-ai folosit si care ti-au fost utile, ideile care te-au inspirat etc...

BB!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Kirie

Kirie


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Localisation : Resita, Romania
Data de inscriere : 02/03/2008

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeDum Mar 02, 2008 7:16 pm

@ligia:
De ce zici ca majoritatea lucrurilor sunt inventii?

Problema cu internetul este, intradevar, ca e greu a diferentia ce e real si ce nu e, dar asta nu trebuie sa fie ceva ce sa te opreasca. Trebuie, astfel, sa accepti ca tot ce citesti ar putea sa fie real. Sa separi grauntele folositoare nu trebuie decat sa consulti si sa compari mai multe surse, sa-ti folosesti propria intuitie si ratiune, si, in primul rand, sa folosesti.

Ultima chestie e cea mai importanta - nu exista vreo metoda absoluta de a invata magie, fiindca toti suntem diferiti. Cea ce pentru mine functioneaza poate nu va functiona pentru tine. Deaceea, 'know thyself' - cunoaste-te pe tine insuti.

Magia e mai pragmatica si in acelasi timp mai fantastica decat pare la o prima privire.
Sus In jos
bonciu daniel




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/09/2012

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeJoi Sept 13, 2012 10:22 pm

buna numele meu este dan si imi place alchimia.. vreau sa stiu tot despre alchimie am mai citit in ce consta alchimia schimbul echivalent si deastea cu atuuri reguli creearea pietrei filozofale care se efectueza la un masacru de oameni cele 5 elemente cele 7 metale de baza reflexii ale soarelui si lunii care are legatura cu wicca despre aur argint mercur....am citit tot despre alchimie dar setea de cunoastere pare sa fie din ce in ce mai tare.... am si niste probleme cu parintii care zc ca mam tampit... asa ca ultima speranta e in voi.. Crying or Very sad Exclamation Sad
Sus In jos
darkdan97




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/04/2013

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeLun Apr 08, 2013 10:40 am

asta cu masacrul de oameni nu cred ca e adevarata....
Sus In jos
dany01




Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 27/06/2013

cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitimeVin Iun 28, 2013 5:25 am

Salutare....voiam sa va intreb ce stiti despre controlul apei..P.S. ma simt atras de ea....
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum sa procedeze incepatorii? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa procedeze incepatorii?   cum sa procedeze incepatorii? I_icon_minitime

Sus In jos
 
cum sa procedeze incepatorii?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~Universul Wicca~ :: clubul incepatorilor-
Mergi direct la: