UNICORN

suflet si magie

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

spirite ale naturii (o poveste personala)

In jos 
AutorMesaj
Rowenna
Admin

Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

MesajSubiect: spirite ale naturii (o poveste personala)   Dum Noi 19, 2006 3:45 am

Desi sunt o zodie de aer iar ascendentul meu e in foc, am fost dintotdeauna atrasa de pesteri si grote. Mi se par pline de mister, le simt ca pe o poarta de trecere intre lumi, ca si cum realitatea se estompeaza si putem face primii pasi catre lumea spiritelor. Intr-o astfel de pestera, in timp ce trupul meu dormea, am intrat in contact, in mod spontan cu o lume paralela, o populatie de spirite ale naturii ce populau acea grota. Aratau ca niste omuleti micuti, cu picioare subtirele si nu purtau nici un vesmant. Unii din ei tineau mai mult ca simboluri cate un obiect: sulite, coronite etc...
Una din aceste entitati, pe care o percepeam ca feminina, purta o diadema de stelute ce-i plutea cumva deasupra capului. O simteam foarte apropiata, ea ma adusese in acel loc in scopul de a-mi arata aceasta lume si de ma invata cateva lucruri.
Spiritele ce populau acea pestera aveau o libertate de miscare mult mai mare decat putem cunoaste noi ca oameni. Ele traiau si se deplasau in voie in 3 dimensiuni, chiar daca cea mai mare parte a timpului si-o petreceau intr-una din ele, o dimensiune proprie lor pe care am s-o numesc Sid.
Prima dimensiune in legatura cu aceste entitati e cea in care iau nastere. Poate parea surprinzator dar asta am vazut si asa mi s-a explicat. Era un fel de leagan pentru spiridusii cei mici (copilasii lor) si dintre toate cele 3 era cea mai sigura, mai pacifica. Aici se simtea o liniste si o pace profunda, se simtea o puritate desavarsita iar culorile erau vii, stralucitoare si variate. Am primit doar o foarte scurta viziune a acelei dimensiuni.
A 2-a dimensiune e Sid-ul, dimensiunea in care traiesc ei si ele, majoritatea timpului. Aici, culorile erau usor mai estompate, numai erau atat de vioi insa sentimentul de pace si liniste e inca prezent.
Ce-a de-a 3-a dimensune in care au acces spiritele naturii e dimensiunea noastra, cea fizica. Dupa ce experimentezi pacea si culorile lumilor eterice, dimensiunea oamenilor ti se pare intunecoasa, culorile care predomina sunt maro si negru iar atmosfera e apasatoare. In aer plutesc sentimente ca pericol, girja si totate te indeamna la vigilenta. Din aceste motive, fiintele eterice petrec foarte putin timp in aceasta dimensiune. Rolul lor este de paznic, ghizi, apara unii oameni sau animale de primejdii etc...
Ei stiu ca tot ceea ce se intampla in lumea fizica afecteaza profund lumea lor si viata lor. Lupta din rasputeri sa pastreze cat mai multe colturi de natura virgina, ape cat mai curate si aer cat mai putin poluat. Omul se autodistruge si taraste dupa el si alte specii, si alte dimensiuni cu entitatile lor cu tot. In starea eterica in care sunt nu pot face mare lucru mai ales ca oamenii sunt surzi la glasurile lor.
Una dintre cele mai interesante senzatii din acea peripetie a fost traversarea peretilor de piatra, trecerea prin materie. Ea necesita eforuri si consum energetic mare si este contraindicata dar am tinut sa o incerc in prezenta invatatoarei mele. Am simtit o mare oboseala si dezorientare. ..la un moment dat, aveam senzatia ca am sa ma pierd in piatra, noroc ca in acea dimensiune totul e foarte usor si un singur gand si o intentie, sunt suficiente pentru a te proiecta intr-o fractiune de secunda la locul dorit.

cam asta pentru moment Smile
Sus In jos
http://unicorn.easyforumpro.com
crystal

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 07/12/2007

MesajSubiect: Re: spirite ale naturii (o poveste personala)   Sam Dec 15, 2007 8:02 pm

Ce frumos!Extraordinara experienta!
Sus In jos

spirite ale naturii (o poveste personala)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~spiritism si lumea de dincolo~ :: campiile Edenului-
Mergi direct la: