UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ceramina - magica

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Ceramina - magica Empty
MesajSubiect: Ceramina - magica   Ceramina - magica I_icon_minitimeJoi Noi 09, 2006 8:38 pm

MM
am aflat o chestie interesanta, si chiar posibila: ceramica casi fieraria era considerat un mestesug magic. Si asta deoarece includea toate cele 4 elemente pe de-o parte dar si pt ca era considerata un mediu "depozit" pt sentimentele artistului (mestesugarului). De aceea se spune ca e bine sa iti confectionezi singur chalice-ul (de fapt si lumanarile) pt a inmagazina din energia ta. Si ca o idee draguta: in engleza ceramica se numeste potter - traiasca JK Rowling (Harry Potter Shocked )
BB
JL
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

Ceramina - magica Empty
MesajSubiect: Re: Ceramina - magica   Ceramina - magica I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 12:06 am

Toate meseriile au o componenta ritualica: fieraria, ceramica, agricultura, vanatoarea, constructiile, etc.
Sus In jos
picard_1602

picard_1602


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 55
Data de inscriere : 22/10/2006

Ceramina - magica Empty
MesajSubiect: Re: Ceramina - magica   Ceramina - magica I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 7:59 am

da, cu siguranta si contabilitatea, pusul asfaltului pe drum, reparatul masinilor proaspat iesite din garantie etc lol!
Sus In jos
http://www.art-stic.ro
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

Ceramina - magica Empty
MesajSubiect: Re: Ceramina - magica   Ceramina - magica I_icon_minitimeSam Dec 02, 2006 7:05 pm

Laughing Capitane Laughing ...Smile))
Cred ca orice lucru pe care-l facem este impregnat de propriile energii si in orice creeam investim din propriul nostru suflet..si la propriu si la figurat. In sensul asta, am putea considera ca si scarpinatul in nas are conotatii magice lol!
Da, ai dreptate, sunt unele meserii care sunt considerate mai magice decat altele..sau mai bine zis...mai sacre... Daca sunt sau nu, asta e alta mancare de peste.
Stiu ca pe vremuri, semanatul era un act magic si in fiecare sat existau cativa oameni care erau chemati sa semene si pe la altii fiindca din bobul aruncat de ei ieseau plante mai viguroase si mai sanatoase. Probabil ca aveau ceva capacitati de energizau boabele cand le tineau in maini.
Apoi mai sunt meserii ca fieraritul, despe care se spune ca au fost aduse pe pamant de catre zei.
In ceea ce ma priveste..daca mi-as face singura cupa, nu-s convinsa ca va sta in picioare...iar lumanarea...probabil ca ar arde totul...in jurul ei dar ea ar ramane intacta Smile).
Obeiectul magic trebuie sa ne inspire, sa ne induca o anume stare de spirit..asa ca fiecare trebuie vazut ceea ce treage mai mult in balanta Smile.


flower
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Continut sponsorizat





Ceramina - magica Empty
MesajSubiect: Re: Ceramina - magica   Ceramina - magica I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ceramina - magica
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~Universul Wicca~ :: mitologie si simbologie-
Mergi direct la: