UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 spiritism sau channeling

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeDum Oct 22, 2006 5:57 pm

Buna tutror,

Pentru ca veni vorba despre acest subiect, dar si pentru ca e un subiect care imi tine la suflet in ultima vreme, as vrea sa va pun intrebarea: ce parere aveti despre spiritism? Dar despre channeling?

Dupa mine, ar fi unul si acelasi lucru. Termenul de channeling (in engleza si mai putin "patat") are poate darul sa ne puna la adapost de ideile preconcepute si teama artificiala (nejustificata) pe care o inspira cuvantul <spiritism>.
In fond si la urma urmei, spiritismul ar fi comunicarea cu spiritul sau spiritele, devenirea unui canal pentru mesajele din lumea de dincolo.
Putem comunica cu tot felul de spirite (inclusiv cu propriul spirit, cu Eul superior), spiritele naturii, ghizii spirituali, entitatile inalte, si cu spiritul celor decedati.
Dar e ok sa o facem sau nu? sau poate in caz de urgenta majora? Ce parere aveti voi?

Blessings!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
victortoma




Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localisation : Bucharest
Data de inscriere : 06/12/2006

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 10:21 am

Salutare Rowenna !

Pentru mine chaneling ul este primirea mesajului in care mediumul este doar un canal prin care soseste mesajul , pe cand in spiritism se poate intreba spiritul respectiv , i se poate raspunde , adica este o interactiune intre medium si spiritul respectiv . Eu vad folosirea chanelingulu atunci cand vrei sa intrebi referor la ceva important o entitate superioara , arhanghelii sa zicem , iar in chemarea ta ei iti vor transmite doar la acel mesaj dupa care pleaca .

Sau cel putin , asa vad eu termenii Smile

Pace si iubire
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeVin Dec 08, 2006 12:55 am

Buna Victor,

Vrei sa spui ca in spiritism exista o relatie, o conversatie "bilateala" in timp ce in "chaneling" ar fi vorba de ceva "uniltaeral"? Asta ca sa verific daca am inteles ideea Smile.
Nu stiu...dar am sa iau exemplul cartilor lui Kryon pe care le-am citit...de voie, de nevoie Wink, sau cartea Conversatii cu Dumnezeu...acolo gasesti un adevarat dialog, sunt puse intrebari si se primesc raspunsuri. Sigur ca e vorba de entitati inalte, nu de Dumnezeu desigur dar probabil ca autorul comunica cu Eu-l superior sau o entitate de rang inalt.

Oricum intrebarea, daca spiritismul e acelasi lucru cu channelingul sau nu...nu e vitala si cred ca totul e ok atata vreme cat nu faci rau nimanui. Vroiam sa vad cum sunt percepute cele 2. Multumesc pentru raspuns Smile.
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
crystal




Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 07/12/2007

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeVin Dec 07, 2007 8:01 pm

Spiritismul inseamna invocarea unui spirit anume-sau a mai multora.Nu presupune abilitati deosebite ale cuiva,poate doar o capacitate de concentrare.
Channelingul nu invoca pe nimeni neaparat,presupune abilitati numite azi paranormale .
Channeling inseamna in primul rind o stare de relaxare a persoanei-medium.
Aceasta relaxare are loc pe un fond de unire a intelectului cu inima si vointa.
Aceasta unire este fondul ,baza pe care are loc relaxarea persoanei(in general cine realizeaza unirea celor de mai sus are o stare numita rugaciune continua,dar nu e o vorbaraie fara rost,e o stare in sine)Aceasta unire inseamna ca fiinta om nu mai este bruiata de eu-ri inutile.
Ingerii sau arhanghelii pot veni sa comunice ,dar un channel adevarat (nu fake-uri ptr bani) se adreseaza direct divinitatii,ptr ca divinitatea raspunde,ingerii nu pot hotari aceasta ,pot doar ajuta daca li se aproba,daca sint trimisi .Un mesaj channel de obicei este un raspuns la o intrebare,la ceva ce framinta pe medium .
Raspunsul poate fi perceput in multe feluri,dar toate aceste feluri apartin de incognoscibil,deci intelectul le respinge.
Evil or Very Mad
Astfel,si aparitiile pot fi un channel,aparitiile care comunica ceva.Cel mai adesea channelul are loc sub forma unor ginduri straine de propria minte ,poate rezulta un fel de dialog gind propriu-gind exterior ,ceea ce pare innebunitor; si mentalul,intelectul nu accepta aceasta.
Alt fel de channel este cel in transa ,cind mediumul nu este constient de ceea ce transmite.
Un channel periculos poate avea loc cind cineva este posedat de o entitate rea care comunica cu cei din jur prin intermediul gazdei,dar facind rau gazdei.
Cam asta ar fi.
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeLun Dec 10, 2007 3:21 pm

crystal a scris:
dar un channel adevarat (nu fake-uri ptr bani) se adreseaza direct divinitatii,ptr ca divinitatea raspunde,ingerii nu pot hotari aceasta ,pot doar ajuta daca li se aproba,daca sint trimisi .

Crystal, multumim mult pentru raspunsul complet pe care l-ai dat. E chiar foarte interesant modul in care distingi diferitele tipuri de transcomunicari. flower
Am cateva neclaritati insa in legatura cu citatul de mai sus.
Cand spui divinitate, la ce te referi? La Sinele Superior din fiecare, frantura divina din noi...sau la un fel de fiinta exterioara...un fel de Sef Suprem? Question
Apoi mai spui ca ingerii nu pot hotara...trebuie sa li se aprobe sau sa fie trimisi...well....de ce nu crezi ca ar poseda un liber arbitru la fel ca si noi? Eu as zice ca ca sa poata sa se faca auziti trebuie ca cel in cauza sa le-o ceara si apoi tot ce-l in cauza, sa-si deschida urechile si mintea....ori mai exact sufletul Smile

doar o parere Smile
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
crystal




Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 07/12/2007

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeSam Dec 15, 2007 6:43 pm

Hm...n-ai de ce sa-mi multumesti,e un subiect care ma pasioneaza...
Cind spun divinitate ma refer la fortele creatoare ,ma refer la Mintea care a creat totul si care exista in totul.Nu,nu ma refer la un Sef Suprem care eventual ar locui pe un nor si ar arata ca un mos care cind tuna si fulger,cind iarta pacate si citeste acatiste. lol!
Divinitatea este orice dar nu un sef .Nu e un el.Mai degraba un el si-o ea.Complicat de descris.Un nume mai corect ar fi "ceea ce nu poate fi descris."
Rowenna,ingerii au liber arbitru,desigur.
Dar eu ma refeream aici la faptul ca sint chestii pe care nu le comunica oricit ar intreba cineva.Alteori comunica fara ca persoana (omul) in cauza sa aibe habar ca exista ingeri.
In acest caz ei sint "trimisi" ,desi e impropriu spus.Mai degraba indrumati.Nici pentru ei nu e usor sa comunice,este un efort.Poate de aceea lumea nu vede ingeri la tot pasul,ei nu prea se" materializeaza" in dimensiunea aceasta.
Sus In jos
jr_fairy




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 25/11/2008

spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitimeMar Noi 25, 2008 6:04 pm

Buna seara!

M-am inscris pe forum tocmai pentru acest subiect (in primul rand). Nu mai posteaza nimeni la acest topic asadar? Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat





spiritism sau channeling Empty
MesajSubiect: Re: spiritism sau channeling   spiritism sau channeling I_icon_minitime

Sus In jos
 
spiritism sau channeling
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~spiritism si lumea de dincolo~ :: channeling-
Mergi direct la: