UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 ce este mistica?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

ce este mistica? Empty
MesajSubiect: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 1:57 pm

Dupa cum spuneam, as vrea sa vedem cam ce se poate include la aceasta rubrica si ce am putea discuta aici.

Multumesc tuturor celor ce se vor exprima despre mistica.

BB!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

ce este mistica? Empty
MesajSubiect: Re: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 6:28 pm

Acum, inainte de a pleca din fata calculatorului, as incepe topicul cu cuvintele biblice: " - Imparatia lui D-zeu inauntrul vostru este".
Exista mistica crestina, iudaica, islamica, budista, etc. Am sa deschid cate un subiect pt. fiecare. In toate religiile descoperim o componenta mistica: misticul este cel care descopera scanteia divina din el si isi urmeaza calatoria interioara fara sfarsit. Urca muntele vietii, sacrifica totul pt. a ajunge in varf. Drumul nu este lipsit de tentatii, mai grosiere, sau mai elevate, cai laturalnice, care il conduc spre prapastie, sau ii lungesc calatoria.
Are la el un saculet cu mancare. La un moment dat, realizeaza ca proviziile s-au terminat. Nu mai are nimic pt. a-si continua drumul. Ajunge la marginea disperarii, plange, e lesinat. Isi da seama ca nu mai gaseste resurse in el, caci energia sa nu este din lumea aceasta...
Sus In jos
Carla

Carla


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 47
Localisation : tot in hell :))
Data de inscriere : 23/10/2006

ce este mistica? Empty
MesajSubiect: Re: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitimeSam Noi 04, 2006 2:04 am

ok, deci aici vorbim despre calatoriile interioare Question Da....cum vine aia calatorie interioara? Am auzit expresia de zeci de ori dar ma intreb dak stie cineva ce-i aia? Sa escaladezi muntele vietii? Asta ar fi mai degraba o calatorie exterioara....

de ce zici ca energia sa nu din lumea asta? materia nu-i tot o forma de energie?
Sus In jos
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

ce este mistica? Empty
MesajSubiect: Re: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitimeLun Noi 06, 2006 2:26 pm

O persoana avand o viziune panteista ar spune, intr-adevar, ca materia este tot o forma de energie.
V-am promis ca o sa deschid subiecte despre mistica tuturor religiilor. Momentan am si examen, si mult de lucru.
Cand am spus "mentele vietii", m-am referit la viata sufleteasca, nu la realizarile exterioare.
Pe de alta parte, mistica tine de traire, nu poate fi inteleasa doar cu ajutorul ratiunii. Cartile sunt doar un adjuvant al experientei spirituale.
Sus In jos
Carla

Carla


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 47
Localisation : tot in hell :))
Data de inscriere : 23/10/2006

ce este mistica? Empty
MesajSubiect: Re: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitimeLun Noi 06, 2006 9:27 pm

Cori a scris:
O persoana avand o viziune panteista ar spune, intr-adevar, ca materia este tot o forma de energie


Panteismul spune ca divinitatea se gaseste in orice lucru. Din cite stiu eu n-are a face cu energia si materia. Cica oameni de stiinta au demonstrat mai nou ca materia e un fel de energie condensata. S-ar zice ca nu-i doar o idee filozofica a panteistilor.
Sus In jos
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

ce este mistica? Empty
MesajSubiect: Re: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitimeDum Ian 21, 2007 7:17 pm

Poti sa afirmi ca divinitatea se afla in fiecare lucru fara sa ai o viziune panteista. Asa cum soarele lumineaza toate fiintele vii, le hraneste, le da viata si totusi este distinct de ele.
Calatoria interioara = cunostere de sine.
Crestinismul, budismul, islamul (ex. sufismul) manifesta preocupari pt. aflarea "comorii" ascunse in sufletul omului.
Candva mi-a placut Coelho, dar a devenit prea...monden.
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce este mistica? Empty
MesajSubiect: Re: ce este mistica?   ce este mistica? I_icon_minitime

Sus In jos
 
ce este mistica?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ce este wicca?
» ce este wicca?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: suflet si spirit :: mistica-
Mergi direct la: