UNICORN
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UNICORN

suflet si magie
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 negatii - afirmatii

In jos 
+2
Cori
Leija
6 participanți
AutorMesaj
Leija

Leija


Numarul mesajelor : 17
Varsta : 44
Localisation : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 10:17 am

MM!
Am o nelamurire… Am citit pe undeva (nu mai stiu unde) ca subconstientul nostru nu citeste negatiile. Adica, daca, de exemplu, am vrea sa ne lasam de fumat sa zicem, si am spune “Nu mai fumez” subconstientul va citi de fapt “Fumez” si ca ar trebui sa incercam sa reformulam astfel incat propozitia sa nu contina negatii, pt ca subconstientul nu le “vede”… Voi ce credeti? Puteti sa imi spuneti mai multe despre acest aspect?
BB,
Leija
Sus In jos
http://www.thecoven.tk
Cori

Cori


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 24/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeMier Oct 25, 2006 2:00 pm

E ceva adevarat, in sensul ca psihologii recomanda evitarea pe cat posibil a formularii propozitiilor negative.
E preferabil sa inlocuiesti negatia printr-o afirmatie, ganditi-va si voi la o solutie, mie nu-mi trece nimic prin cap.
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeJoi Oct 26, 2006 3:37 am

Leija a scris:
MM!
Am o nelamurire… Am citit pe undeva (nu mai stiu unde) ca subconstientul nostru nu citeste negatiile. Adica, daca, de exemplu, am vrea sa ne lasam de fumat sa zicem, si am spune “Nu mai fumez” subconstientul va citi de fapt “Fumez” si ca ar trebui sa incercam sa reformulam astfel incat propozitia sa nu contina negatii, pt ca subconstientul nu le “vede”… Voi ce credeti? Puteti sa imi spuneti mai multe despre acest aspect?
BB,
Leija

Merry Meet Leija,

Am auzit si eu asa ceva insa nu sunt de acord cu ideea. Daca ar fi adevarat, atunci nu cred ca mintea noastra s-ar fi putut incarca cu tot felul de programe negative care ne ridica bariere. Ma refer la programe ca "nu pot", "nu exista", "nu inteleg", "nu-i voie" etc... si care de-a lungul secolelor au facut din noi ceea ce suntem: neputinciosi si ignoranti... Daca ar fi asa, poate ca negatia nici nu ar exista, din moment ce mintea noastra nu o poate procesa.
Acestea fiind spuse insa, nici eu nu cred ca negatia e o solutie in a-ti purifica mentalul, subconstientul de astfel de programele, deoarece ea mentine mintea fixata asupra conditiei negate, si de aceea mai degraba intensifica acea conditie. Noi dorim ca un anume viciu (tot programel si el) sa fie eliminat in intregime. Atunci sa-l eliminam in intregime si sa nu-i pastram nici chiar forma lui negata. Pentru a reusi asta, el trebuie sa nu mai fie luat deloc in considerare, sa nu mai fie avut in vedere. Ca sa ne ajutam putin si sa aducem in mentalul nostru programe armonioase e foarte practic sa folosim afirmatiile ca "Eu sunt o peroana echilibrata" etc...

Blessings!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Carla

Carla


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 47
Localisation : tot in hell :))
Data de inscriere : 23/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeJoi Oct 26, 2006 11:49 pm

[quote="Rowenna"]
Leija a scris:

Ca sa ne ajutam putin si sa aducem in mentalul nostru programe armonioase e foarte practic sa folosim afirmatiile ca "Eu sunt o peroana echilibrata" etc...

Ce parere aveti despre scrierea afirmatiilor? Sa scri ca la scoala cind erai pedepsit, de 10 ori in fiecare zi "sint o gagica sexy"..."sint o gagica sexy".
Scuze, exemplu asta mi-a venit in minte Embarassed dar intrebarea e serioasa.


Carla
Sus In jos
Leija

Leija


Numarul mesajelor : 17
Varsta : 44
Localisation : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeVin Oct 27, 2006 9:39 am

MM Rowenna and everyone! Smile
Rowenna a scris:
Acestea fiind spuse insa, nici eu nu cred ca negatia e o solutie in a-ti purifica mentalul, subconstientul de astfel de programele, deoarece ea mentine mintea fixata asupra conditiei negate, si de aceea mai degraba intensifica acea conditie. Noi dorim ca un anume viciu (tot programel si el) sa fie eliminat in intregime. Atunci sa-l eliminam in intregime si sa nu-i pastram nici chiar forma lui negata. Pentru a reusi asta, el trebuie sa nu mai fie luat deloc in considerare, sa nu mai fie avut in vedere. Ca sa ne ajutam putin si sa aducem in mentalul nostru programe armonioase e foarte practic sa folosim afirmatiile ca "Eu sunt o peroana echilibrata" etc...
Da, pai cred ca asta cam ar fi ideea. Probabil ca la asta se referea. Incercand sa iti repeti ca NU mai faci respectiva chestie, de fapt nu faci decat sa ramai blocat pe acea problema. De aici ideea de “reformulare”: sa gasesti o alta varianta in care sa formulezi dorinta ta, care sa elimine total din exprimare chestiunea ce se vrea a fi eliminata:).
BB, Leija
Sus In jos
http://www.thecoven.tk
ThaRa

ThaRa


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeVin Oct 27, 2006 7:37 pm

Rowenna a scris:
Ca sa ne ajutam putin si sa aducem in mentalul nostru programe armonioase e foarte practic sa folosim afirmatiile ca "Eu sunt o peroana echilibrata" etc...

Ceea ce imi aminteste de diverse mantre pe care le tot invatam cand eram mai tanara (sic!). Prima pe care o tin minte era scrisa intr-o carte de-a lui Dan Seracu... nu era o afirmatie continua, dar intr-adevar, era formulata astfel incat sa nu simti ca exista o povara de care trebuie sa te debarasezi. cred ca si asta este ideea: inmultind lumina intunericul scade... problema este sa fim constienti ca aceasta este atitudinea corecta Smile cel putin asa cred eu..

BB!
Tha`Ra
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeDum Oct 29, 2006 8:14 pm

Imi vine sa spun ca mantrele sunt traducerea in sunet(e) a unor programele, forma lor fiind mult mai usor de inregistrat in mental decat o fraza intreaga...sau cine stie poate chiar un text intreg. De exemplu, mantra OM vrea sa spuna multe, foarte multe si totusi e foarte scurta. Scurta dar poate condensata Very Happy. Ea ne aduce o anume vibratie si un anumit "program" pe care fara sa ne dam seama incepem sa-l urmam. Gandesc eu.
Intrebarea mea ar fi, daca nu stim exact si foarte exact ceea ce mantra respectiva inseamna ci doar avem doar o vaga banuiala si aceea gresita....ce va influenta mentalul nostru? mantra ca atare indiferent ca stim sau nu ce reprezinta ea, sau ceea ce noi credem ca ea reprezinta?

Carla, cu scrisul te apropii deja de ritualuri. Te folosesti deja de instrumente ca sa te ajuti sa te focalizezi, dai un suport fizic actiunilor tale magice etc... Este eficient cum sa nu. Pentru cine nu are o putere de concentrare foarte mare e chiar mai eficient decat afirmatiile simple.
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Vizitato
Vizitator




negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeLun Feb 05, 2007 10:49 pm

Leija a scris:
MM!
Am o nelamurire… Am citit pe undeva (nu mai stiu unde) ca subconstientul nostru nu citeste negatiile. Adica, daca, de exemplu, am vrea sa ne lasam de fumat sa zicem, si am spune “Nu mai fumez” subconstientul va citi de fapt “Fumez” si ca ar trebui sa incercam sa reformulam astfel incat propozitia sa nu contina negatii, pt ca subconstientul nu le “vede”… Voi ce credeti? Puteti sa imi spuneti mai multe despre acest aspect?
BB,
Leija
Sunt de acord cu tine , dar nu putem nici sa ne spunem "Fumez" pentru ca singuri ne incurajam sa fumam .Si eu fumez si tare as vrea sa am o mai mare putere a mintii sa ma las de tigari (bestiile!) ,dar stiu cateva persoane care au zis ca de a doua zi nu vor mai fuma si chiar le-au lasat. Am incercat si eu dar nu am reusit. Ce au ei : VOINTA, CONVINGERE DE SINE sau PUTERE MENTALA?
Sus In jos
Rowenna
Admin
Rowenna


Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 19/10/2006

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: am abandonat fumatul   negatii - afirmatii I_icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 1:56 am

parccalrosu a scris:
[ Sunt de acord cu tine , dar nu putem nici sa ne spunem "Fumez" pentru ca singuri ne incurajam sa fumam .Si eu fumez si tare as vrea sa am o mai mare putere a mintii sa ma las de tigari (bestiile!) ,dar stiu cateva persoane care au zis ca de a doua zi nu vor mai fuma si chiar le-au lasat. Am incercat si eu dar nu am reusit. Ce au ei : VOINTA, CONVINGERE DE SINE sau PUTERE MENTALA?

Fetele dragele si baieti dragilor....am fost si eu fumatoare serioasa la viata mea. M-am lasat de vre-o 4 ani acum (poate mai bine)....asa peste noapte...nici eu nu stiu prea bine cum.
Aveam o prietena care tare voia sa se lase de fumat si voia sa o ajut daca pot, prin cunostiintele mele mai....ezoterice...sa le zicema asa Cool
Auzisem eu ca pedicuta e buna la asa ceva si ca daca bei ceai de pedicuta nu-ti mai vine sa bagi tigara-n gura, iar daca tot insisti si o faci...te faci verde si dai la rate. Nu stiu nici in ziua de azi daca povestea pedicutei e adevarata dar stiu ca in vara aceea, de dragul prietenei mele si mai ales ca hotarasem sa ne lasam impreuna, am umblat potecile dupa pedicuta, am cules-o frumos, ritualic ca la cartea wicca...dar n-am apucat sa o beau. La putina vreme dupa ce m-am intors acasa, planta era inca pusa la uscat, n-am mai putut pune tigara in gura. Am vomitat dupa prima...am pus-o pe seama intamplarii, apoi s-a intamplat si dupa a 2-a si a 3-a si gata a fost la mine cu fumatul.
Ce a fost devina...mentalul sau ritualul... Question cine stie....

BB!
Rowenna
Sus In jos
https://unicorn.easyforumpro.com
Kirie

Kirie


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 34
Localisation : Resita, Romania
Data de inscriere : 02/03/2008

negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitimeDum Mar 02, 2008 7:28 pm

Depinde de la persoana la persoana, dar in general e adevarata faza. Mintea nu e neaparat subconstientul, cum ca avem tendinta sa asociam mintea cu constientul. In tranzitie de la constient catre subconstient, se pierd formularile care dau calitate propozitiei, de genul negatiilor, si ramane doar esenta. (<- sau asa am inteles eu faza).

Oricum, daca vrei sa nu mai fumezi, si daca ai de gand sa afirmi asta intr-un mod care sa ti se imprime, nu ai nimica de pierdut daca iei doua minute sa o reformulezi in ceva fara negatie: 'ma voi opri din fumat'.
Sus In jos
Continut sponsorizat





negatii - afirmatii Empty
MesajSubiect: Re: negatii - afirmatii   negatii - afirmatii I_icon_minitime

Sus In jos
 
negatii - afirmatii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
UNICORN :: ~magie si iar magie~ :: tehnici de magie mentala-
Mergi direct la: